Koniec remontu i otwarcie Centrum wsparcia dla osób starszych w DPS Jarogniewicach

Powiat Kościański o nas:

„Koniec remontu i otwarcie Centrum wsparcia dla osób starszych w Jarogniewicach
Zakończył się trzy etapowy, rozłożony na dwa lata remont w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Jego finałowy etap zakończyło symboliczne otwarcie powstałego w Domu Centrum wsparcia osób starszych z demencją i chorobą Alzheimera. Otwarcie i podsumowanie remontu odbyło się podczas uroczystości zorganizowanej we wtorek, 21 listopada 2023 roku z okazji przypadającego w tym dniu Dnia Pracownika Socjalnego.
– Witam na uroczystościach związanych z Dniem Pracownika Socjalnego oraz na uroczystościach związanych z otwarciem naszego Centrum dla osób cierpiących na spektrum chorób Alzheimera – mówiła do zebranych gości Katarzyna Michalewicz – dyrektor DPS w Jarogniewicach. Obchodzone święto nazwała Dniem Życzliwości. – Właśnie ta życzliwość najbardziej określa cechy, które trzeba mieć, aby móc realizować prace w całej pomocy społecznej – podkreśliła. Mówiąc o zakończonym w Domu remoncie porównała go do górskiej wspinaczki. – Ta góra nie była łatwa. Nie chciała czasami z nami współpracować, ale dzięki państwu to wszystko się udało. Dzisiaj jest ten dzień, kiedy możemy powiedzieć, że stoimy na szczycie. To co razem zaczęliśmy jest zakończone. Stoimy i patrzymy śmiało w przyszłość widząc to, co udało nam się razem zrobić. Z wielką satysfakcją możemy powiedzieć, że jest to wielkie dzieło nas wszystkich – podsumowała K. Michalewicz.
Prace remontowe w DPS w Jarogniewicach realizowano w trzech etapach. Prace budowlane w Betanii (pałac i Oficyna Północna) i w Siloamie (budynek po prawej stronie od pałacu) zakończyły się w 2022 roku. Wówczas dostosowano podjazd i taras przy budynku Betania do możliwości samodzielnego poruszania się przez osoby niepełnosprawne. W Betanii wyremontowano także wspólną, dużą toaletę, gdzie wymieniono wszystkie instalacje i armaturę. Dodatkowo, przy Oficynie wykonano i zamontowano podnośnik niskiego unoszenia dla osób niepełnosprawnych. W budynku Siloam wyodrębniono pokoje mieszkalne i przebudowano łazienki. Dzięki temu powstały 4 wygodne mieszkania dla bardziej samodzielnych osób.
Trzeci, zakończony właśnie etap prac to kompleksowa przebudowa budynku Nefesz, czyli budynku przylegającego do zewnętrznego ogrodzenia placówki od drogi Kościan – Poznań. Symbolicznego przecięcia wstęgi, na zaproszenie pani dyrektor dokonał Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański, Paulina Stochniałek, reprezentująca Marszałka i Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Grzegorz Grygiel, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Urszula i Grzegorz Żukowscy reprezentujący wykonawcę remontu, firmę LUX ze Święciechowy. Wszyscy przecinający wstęgę w otrzymali od dyrektor Michalewicz pamiątkowe statuetki.
– Otwierane dziś Centrum jest oczkiem w głowie pani dyrektor – podkreślił zwracając się do obecnych Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański. – Wiele godzin rozmawiała ze mną na ten temat, gdy diagnozowaliśmy te potrzeby, gdy przymierzaliśmy się to adaptacji pomieszczeń i do tego remontu. Nie ma wiele takich ośrodków. Pomoc społeczna to jest nasz obowiązek, a nie obszar do zarabiania. Ten dom tak pięknie dziś wyglądający to jest wysiłek wielu ludzi, trudnych rozmów i odważnych decyzji, które trzeba było podjąć m.in. związanych z jego wykupem – mówił Henryk Bartoszewski.
Kompleksowa przebudowa Nefeszu pozwoliła na stworzenie tam 15 pokoi mieszkalnych. Wyremontowano wszystkie pomieszczenia. Każdy pokój ma swoja łazienkę. Pomieszczenia prywatne i wspólne są dostosowane do potrzeb osób ciepiących z powodu demencji i zaników pamięci. Komfort życia takim osobom poprawiła m.in. odpowiednia kolorystyka ścian, czy dostosowana infrastruktura. Bezpieczeństwo mieszkańców Nefeszu poprawią także nowe okna dachowe, które są wyposażone w system automatycznego otwierania w przypadku np. zadymienia. W budynku powstała także nowa kuchnia i jadalnia. Na piętrze znajduje się duże pomieszczenie do terapii dla osób z zanikami pamięci.
Zakończenie prac było okazją do gratulacji. Na ręce Katarzyny Michalewicz popłynęły one od współpracowników, władz Powiatu Kościańskiego, senatora RP i samorządowców reprezentujących województwo wielkopolskie i gminy naszego powiatu. Do gratulacji dołączyli się także współpracujący z jarogniewicką placówką przedstawiciele instytucji zajmujących się pomocą społeczną w naszym powiecie. Uroczystość uświetnił występ wokalistek z poznańskiego zespołu „The move”.
Zakończony remont był realizowany w ramach zadania „Centrum wsparcia osób starszych z niepełnosprawnością metodą Montessori – poszerzenie oferty rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach poprzez adaptację pomieszczeń”. Koszt zakończonego remontu to kwota 2 334 762 złotych. Powiat Kościański pozyskał na ten cel kwotę 837 tys. złotych z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Pozostałe środki, czyli kwota 1 497 762 złote pochodziła z budżetu Powiatu Kościańskiego.
Po remoncie w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach może znaleźć pomoc 88 mieszkańców, w tym 25 z chorobami Alzheimera oraz 3 miejsca w ramach opieki wytchnieniowej.
Na tym nie kończą się plany remontowe samorządu powiatowego w tej placówce. Powiat Kościański otrzymał dofinasowanie z Polskiego Ładu na renowację zabytkowego pałacu i oficyny północnej Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Całkowity koszty inwestycji szacowany jest na 1 180 000 złotych, z czego 1 156 400 pochodzić będzie z budżetu państwa. Pozostała kwota – 23 600 złotych – zabezpieczona zostanie w budżecie Powiatu Kościańskiego. Remont zakończy się w drugiej połowie 2025 roku.”

Skip to content