Prezentacja książki „Ród Historii. Historia Rodu. Archiwum Rodu Żółtowskich”

W sobotnie popołudnie odbyło się w naszym Domu niezwykłe, pełne emocji wydarzenie, związane z prezentacją książki dra Emiliana Prałata „Ród Historii. Historia Rodu. Archiwum Rodu Żółtowskich”. Książka, wydana przy współpracy Archiwum Państwowego w Lesznie, przedstawia historię Rodu Żółtowskich wraz z ikonografią ich siedzib w Czaczu, Głuchowie, a przede wszystkim Pałacu w Jarogniewicach oraz otaczającego go parku.

Wśród wielu znamienitych osobistości mieliśmy przyjemność gościć potomków Rodu Żółtowskich, dla których była to szczególna okazja. Po rozpoczęciu spotkania przez Dyrektor Katarzynę Michalewicz głos zabrali między innymi Starosta Powiatu Kościańskiego Henryk Bartoszewski, Dyrektor Państwowego Archiwum w Lesznie Elżbieta Olender, Burmistrz Czempinia Konrad Malicki oraz Teresa Żółtowska-Jakubowska. W dalszej części dr Emilian Prałat przedstawił prezentację poświęconą książce, podczas której opowiadał o szerszym kontekście źródeł, jakimi są fotografie, a także współpracy z rodziną Żółtowskich podczas zbierania materiałów do publikacji. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania wysłuchali piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Agnieszki Szymańskiej. Na samym końcu uroczystości można było podziwiać wyjątkowość naszego zespołu pałacowo-parkowego podczas zorganizowanego spaceru z dr. Prałatem.

Dzięki życzliwości spadkobierców rodziny Żółtowskich oraz Powiatowi Kościańskiemu Pałac w Jarogniewicach pozostał Domem dla wielu osób, za co z całego serca DZIĘKUJEMY!
 
Po pełen opis wydarzenia wraz z rozbudowaną galerią oraz nagraniami wystąpień gości zapraszamy na stronę Fundacji Bonum Adipisci.

Skip to content